header image
 

Filologia germańska

Data dodania: 02-10-2017

———————————————————————————

Instytut Filologii Obcych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie serdecznie zaprasza do udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej

Recepcja Literatury Niemieckojęzycznej w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Polsce – Przekraczanie granic

Częstochowa 12-13.10.2017

Założenia konferencji:

Celem badawczym naszego spotkania czynimy próbę zdiagnozowania różnic i podobieństw w formach recepcji literatury niemieckojęzycznej w polskim, niemieckim, austriackim i szwajcarskim obiegu kulturowym – w kontekście uwarunkowań zarówno społeczno-historycznych, jak i poznawczych. Zakładamy wieloaspektową perspektywę oglądu zjawisk literackich, wychodząc od interdyscyplinarnej natury nauki o literaturze i badań porównawczych. Przedmiotem naszego zainteresowania czynimy twórczość twórców niemieckojęzycznych (proza, poezja, dramat, esej, literatura dla dzieci, literatura popularna) oraz jej obecność na rynku wydawniczym, w obiegu czytelniczym, krytycznoliterackim i akademickim.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji konferencji jest zagadnienie PRZEKRACZANIA GRANIC w różnych kontekstach badawczo-poznawczych.

Data dodania: 26-09-2017

presentation1—————————————————————

26 września 2017 roku, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków, w Urzędzie Miasta Częstochowy odbyła się  debata pt. „Znajomy język obcy”. Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów częstochowskich szkół średnich, którzy chcieliby w przyszłości podjąć pracę, na przykład, tłumacza. Byliśmy tam i my! Podczas tego wydarzenia stoisko naszego Instytutu promującego filologie miało „spore wzięcie”. Dziękujemy i zapraszamy w mury IFO.  🙂

Data dodania: 22-09-2017

konfa—————————————————————-

W dniach 18-20 września 2017 r. w murach naszej Uczelni odbyło się wspaniałe wydarzenie naukowe – międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja poświęcona refleksji nad problemem chrześcijaństwa wobec rewolucji. Zgromadziła ona wybitnych uczonych wielu dyscyplin z kilku kontynentów i wielu państw, którzy wygłosili wykłady oraz referaty dotyczące tematu przewodniego Konferencji, którym jest: „O wolność i sprawiedliwość… Chrześcijańska Europa – między wiarą i rewolucją”. Organizatorami Konferencji były: Instytut Filologii Obcych, Zakład Badań Interkulturowych, Instytut Muzyki oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie.

Zdjęcia: Angelika Oleksiak, Jan Kaczmarzyk

Data dodania: 16-09-2017

okladka-programu-z-mapa-1——————————————————————

Instytut Filologii Obcych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, 

Instytut Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie

zapraszają do udziału w IV edycji Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Człowiek-Wiara-Kultura”

O wolność i sprawiedliwość ….
Chrześcijańska Europa między wiarą i rewolucją

W dniach 18-22 września 2017 r. w murach naszego Instytutu odbędzie się wspaniałe wydarzenie naukowe –  międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja poświęcona refleksji nad problemem chrześcijaństwa wobec rewolucji. Zgromadzi ona wybitnych uczonych wielu dyscyplin z kilku kontynentów i wielu państw, którzy wygłoszą wykłady oraz referaty dotyczące tematu przewodniego Konferencji, którym jest: „O wolność i sprawiedliwość… Chrześcijańska Europa – między wiarą i rewolucją”. Konferencja jest już czwartym tego typu wydarzeniem naukowym z cyklu „Człowiek – Wiara – Kultura”, którego głównym organizatorem i pomysłodawcą jest od początku Pani dr hab. prof. AJD Urszula Cierniak. Wykłady plenarne odbywają się w językach: polskim, angielskim oraz rosyjskim, i zostaną tłumaczone symultanicznie na pozostałe z tychże języków. Zapraszając serdecznie do udziału w Konferencji, zachęcamy do zapoznania się z jej programem.

PROGRAM KONFERENCJI:

cwk_papier-firmowy-iv-ed-z-haslem-pion-_2-1

Data dodania: 09-08-2017

———————————————————————————————

Spotkania organizacyjne dla nowoprzyjętych studentów pierwszego roku odbędę się według następującego harmonogramu:

TERMINY SPOTKAŃ DLA STUDENTÓW I ROKU

Informacje dla studentów

Data dodania: 07-07-2017

wakacje

Data dodania: 20-06-2017

bikiniarze-plakat————————————————————-

W najbliższą środę 21 czerwca 2017 roku 0 18.45 zapraszamy na ostatni w  tym roku akademickim wykład i pokaz filmu z cyklu „Rosja bliska-Rosja  daleka”. Zadecydowaliśmy, że na powitanie lata pokażemy Państwu szalony  musical o marzeniach i pokonywaniu szarej, socjalistycznej  rzeczywistości. Mowa o „Bikiniarzach” Walerego Todorowskiego, filmie ze świetną muzyką,  który wprawi wszystkich w dobry nastrój przed zbliżającą się sesją.
Liczymy bardzo na naszych Stałych Wiernych Widzów, ale mamy też nadzieję  na nową publiczność. To film dla młodych i wszystkich, którzy czują się  młodzi. Przyjdźcie! Naprawdę warto!
Ponieważ w tę środę obowiązuje plan poniedziałkowy, mamy zmianę sali  projekcji z 0.22 na 1.05.

Data dodania: 31-05-2017

—————————————————————————————–

OFERTA KSZTAŁCENIA INSTYTUTU FILOLOGII OBCYCH  website-design-icon

INTERNETOWA REJESTRACJA KANDYDATÓW website-design-icon

presentation1

 Data dodania: 30-05-2017

zaproszenie1-1——————————————————————————-

Zakład Badań Interkulturowych we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Częstochowie oraz Instytutem Muzyki AJD

zaprasza do wzięcia czynnego udziału w IV edycji Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu„Człowiek-Wiara-Kultura”, która odbędzie się

18-20 września w Częstochowie.

W 2017 roku konferencja nosi tytuł:

„O wolność i sprawiedliwość…. Chrześcijańska Europa między wiarą i rewolucją”

Informacje w różnych językach związane z tym wydarzeniem zamieszczane są na stronie: website-design-icon

Data dodania: 30-05-2017

5——————————————————————–

W  ramach cyklu „Rosja bliska-Rosja daleka” 23 i 25 maja 2017 nasza doktorantka p. mgr Irena Koza w czasie lekcji pokazowych przybliżała Rosję i ofertę edukacyjną naszej Uczelni w zakresie języka rosyjskiego uczniom IX LO im. C.K. Norwida oraz II LO im. R. Traugutta. Do działań propagujących język rosyjski w IFO włączyli się aktywnie nasi studenci-stażyści z Moskwy: Alina, Swietłana i Ilja.

Licealiści, ale także i nasi rosyjscy goście, byli zachwyceni, co można zobaczyć na zdjęciach.

Dziękujemy gorąco p. mgr Bożenie Pindus za umożliwienie przeprowadzenia tych lekcji!