header image
 

Filologia germańska

Data dodania: 16-09-2017

okladka-programu-z-mapa-1——————————————————————

Instytut Filologii Obcych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, 

Instytut Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie

zapraszają do udziału w IV edycji Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Człowiek-Wiara-Kultura”

O wolność i sprawiedliwość ….
Chrześcijańska Europa między wiarą i rewolucją

W dniach 18-22 września 2017 r. w murach naszego Instytutu odbędzie się wspaniałe wydarzenie naukowe –  międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja poświęcona refleksji nad problemem chrześcijaństwa wobec rewolucji. Zgromadzi ona wybitnych uczonych wielu dyscyplin z kilku kontynentów i wielu państw, którzy wygłoszą wykłady oraz referaty dotyczące tematu przewodniego Konferencji, którym jest: „O wolność i sprawiedliwość… Chrześcijańska Europa – między wiarą i rewolucją”. Konferencja jest już czwartym tego typu wydarzeniem naukowym z cyklu „Człowiek – Wiara – Kultura”, którego głównym organizatorem i pomysłodawcą jest od początku Pani dr hab. prof. AJD Urszula Cierniak. Wykłady plenarne odbywają się w językach: polskim, angielskim oraz rosyjskim, i zostaną tłumaczone symultanicznie na pozostałe z tychże języków. Zapraszając serdecznie do udziału w Konferencji, zachęcamy do zapoznania się z jej programem.

PROGRAM KONFERENCJI:

cwk_papier-firmowy-iv-ed-z-haslem-pion-_2-1

Data dodania: 09-08-2017

———————————————————————————————

Spotkania organizacyjne dla nowoprzyjętych studentów pierwszego roku odbędę się według następującego harmonogramu:

TERMINY SPOTKAŃ DLA STUDENTÓW I ROKU

Informacje dla studentów

Data dodania: 07-07-2017

wakacje

Data dodania: 20-06-2017

bikiniarze-plakat————————————————————-

W najbliższą środę 21 czerwca 2017 roku 0 18.45 zapraszamy na ostatni w  tym roku akademickim wykład i pokaz filmu z cyklu „Rosja bliska-Rosja  daleka”. Zadecydowaliśmy, że na powitanie lata pokażemy Państwu szalony  musical o marzeniach i pokonywaniu szarej, socjalistycznej  rzeczywistości. Mowa o „Bikiniarzach” Walerego Todorowskiego, filmie ze świetną muzyką,  który wprawi wszystkich w dobry nastrój przed zbliżającą się sesją.
Liczymy bardzo na naszych Stałych Wiernych Widzów, ale mamy też nadzieję  na nową publiczność. To film dla młodych i wszystkich, którzy czują się  młodzi. Przyjdźcie! Naprawdę warto!
Ponieważ w tę środę obowiązuje plan poniedziałkowy, mamy zmianę sali  projekcji z 0.22 na 1.05.

Data dodania: 31-05-2017

—————————————————————————————–

OFERTA KSZTAŁCENIA INSTYTUTU FILOLOGII OBCYCH  website-design-icon

INTERNETOWA REJESTRACJA KANDYDATÓW website-design-icon

presentation1

 Data dodania: 30-05-2017

zaproszenie1-1——————————————————————————-

Zakład Badań Interkulturowych we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Częstochowie oraz Instytutem Muzyki AJD

zaprasza do wzięcia czynnego udziału w IV edycji Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu„Człowiek-Wiara-Kultura”, która odbędzie się

18-20 września w Częstochowie.

W 2017 roku konferencja nosi tytuł:

„O wolność i sprawiedliwość…. Chrześcijańska Europa między wiarą i rewolucją”

Informacje w różnych językach związane z tym wydarzeniem zamieszczane są na stronie: website-design-icon

Data dodania: 30-05-2017

5——————————————————————–

W  ramach cyklu „Rosja bliska-Rosja daleka” 23 i 25 maja 2017 nasza doktorantka p. mgr Irena Koza w czasie lekcji pokazowych przybliżała Rosję i ofertę edukacyjną naszej Uczelni w zakresie języka rosyjskiego uczniom IX LO im. C.K. Norwida oraz II LO im. R. Traugutta. Do działań propagujących język rosyjski w IFO włączyli się aktywnie nasi studenci-stażyści z Moskwy: Alina, Swietłana i Ilja.

Licealiści, ale także i nasi rosyjscy goście, byli zachwyceni, co można zobaczyć na zdjęciach.

Dziękujemy gorąco p. mgr Bożenie Pindus za umożliwienie przeprowadzenia tych lekcji!

Data dodania: 30-05-2017

slide1—————————————————————-

Chcemy się pochwalić, że w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Rosji dla uczelni wyższych, który odbywał się 19 maja 2017 roku w Warszawie wzięła udział czwórka naszych studentów filologii germańskiej. Zdający egzamin mieli za zadanie udzielić odpowiedzi na 60 pytań w czasie 80 minut. Pytania dotyczyły zagadnień ogólnych, w tym ustrojowych, geografii i środowiska, kultury i nauki.

Test egzaminacyjny uznano za trudny. Opracował go zespół składający się z wybitnych znawców Rosji. Prace egzaminacyjne oceniało 15 osobowe Jury pod kierownictwem prof. dra hab. Artura Kijasa z Poznania.

Byliśmy najliczniejszą grupą po Uniwersytecie Warszawskim i jedyną, nieuniwersytecką wśród wszystkich uczestników. Panie Roksana Łyżniak (1 rok), Marita Płosa (1 rok) oraz Angelika Proszowska (2 rok) i Katarzyna Kołacz (2 rok) osiągnęły bardzo dobre wyniki. Pani Kasia z wynikiem 45/60 punktów była bardzo bliska głównej nagrody – 10 dniowego wyjazdu w Ałtaj. Na tle specjalistów od języka i kultury rosyjskiej z dużych ośrodków akademickich w Polsce nasze germanistki wypadły znakomicie.

Studenci przygotowywali się pod kierunkiem dr hab. Urszuli Cierniak oraz doktorantki mgr Ireny Kozy z Zakładu Badań Interkulturowych.

12

Data dodania: 15-05-2017

———————————————–

wyspa-seria

Data dodania: 10-05-2017

—————————————————————-

william-sz

Shakespearean party

Studenci pierwszego roku filologii angielskiej studiów I stopnia, na wzór ubiegłego roku, wraz z dr A. Cholewą-Purgał serdecznie zapraszają wszystkich miłośników dzieł W. Szekspira, a także muzyki, piosenki i tańca, na tegoroczne obchody 401 rocznicy śmierci i 453 rocznicy urodzin wybitnego dramaturga, poety i aktora znad rzeki Avon.

Bogaty program tego wydarzenia uświetni swym występem Pan Profesor AJD dr hab. B. Bierwiaczonek, znakomity językoznawca i anglista, Zastępca Dyrektora IFO, a zarazem wspaniały rysownik, poeta, muzyk i wykonawca poezji śpiewanej, czyli człowiek o renesansowym umyśle i talentach.

Swój występ przygotowała też grupa studentek z Ukrainy z Narodowego Pedagogicznego Uniwersytetu w Tarnopolu, które odbywają w naszym Instytucie staż na kierunku filologii angielskiej.

Cztery interpretacje wybranych dzieł Szekspira przedstawią grupy studentów filologii angielskiej I roku wraz ze studentami z Rosji przebywającymi na wymianie na naszej Uczelni. Usłyszymy także recytacje kilku sonetów Szekspira.

Z przyjemnością będziemy również gościć Pana Profesora Francisco Garcię-Gonzalveza, profesora wizytującego z Hiszpanii, z Uniwersytetu w Almerii, który zechciał przyjąć zaproszenie na to wydarzenie artystyczne.

Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych na obchody szekspirowskich rocznic – czwartek, 18 maja, 18.30, 22 A.